Savoir Vivre dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Zgodnie z przysłowiem: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” - przyzwyczajenia oraz wiedza nabyta w młodości decydują o późniejszych zachowaniach i cechach człowieka. Dziecko, które zna i stosuje zasady kulturalnego zachowania wzbudza słuszny zachwyt oraz podziw otoczenia. Jakie są zatem podstawowe zasady etykiety, które powinny znać oraz praktykować dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym aby elegancko zachowywać się podczas uroczystości?

Magiczne słowa

Najważniejszą zasadą dobrego wychowania jest posługiwanie się zwrotami „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”. Dzieci najchętniej uczą się poprzez naśladownictwo, zatem to my dorośli powinniśmy pamiętać aby jak najczęściej używać zwrotów grzecznościowych w określonych sytuacjach. Dla przykładu: mówić „dziękuję” po zakończonym posiłku, „przepraszam”, gdy przez przypadek zrobimy coś złego bądź niestosownego oraz „proszę” kiedy chcemy aby nasza pociecha coś dla nas zrobiła lub jeśli coś od nas otrzymuje. Absolutną podstawą jest również umiejętność powitania i pożegnania - należy uświadamiać i praktykować tak często jak tylko jest to możliwe. Dziecko powinno rozpoczynać rozmowę od „dzień dobry” lub „dobry wieczór”, a kończąc ją wypowiadać pozdrowienie „do widzenia” lub „do zobaczenia”.

Dobre maniery

Kolejną zasadą, którą powinno znać dziecko jest odpowiednie zachowanie w trakcie trwania rozmowy dorosłych. Kluczowe jest, aby nie przerywało tejże rozmowy. Należy nauczyć naszego szkraba, że może podejść i podjąć rozmowę ale po zakończonej już konwersacji dorosłych, a jeśli potrzebuje czegoś „tu i teraz” powinno najpierw użyć zwrotu grzecznościowego, dla przykładu „przepraszam, chciałam powiedzieć coś ważnego” i następnie przekazać istotną informację. Ważną wskazówką dla rodzica jest również to aby zawsze pamiętać o wysłuchaniu i nie przerywaniu opowieści dziecka, bowiem - tak jak zostało wspomniane we wstępie - dzieci najlepiej uczą się poprzez naśladownictwo.

Przy stole

Nieodłącznym elementem spotkań rodzinnych jest spożywanie posiłków, co do których również istnieje kilka podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest wspólne konsumowanie potraw - należy od najmłodszych lat przyzwyczajać malucha, iż wspólne zasiadanie do stołu odbywa się w określonych (najlepiej regularnych) porach oraz, że jest to czas kiedy skupiamy się na jedzeniu (bez zabawek oraz równocześnie włączonego telewizora z emitowaną kreskówką). Druga reguła dotyczy używania sztućców - widelec, nóż oraz łyżka powinny pojawić się w życiu naszych latorośli jak najwcześniej - już nieco ponad roczne dziecko, w ramach zabawy można zacząć przyzwyczajać do prawidłowego korzystania z zastawy stołowej.

Dress code

Ubiór to taki element savoir vivre’u, który wyraża nasz stosunek do rangi uroczystości w której bierzemy udział. W relacjach z innymi ludźmi duże znaczenie ma nasz wizerunek, a podczas przyjęć najczęściej spotykamy dalszą, długo nie widzianą rodzinę oraz przyjaciół, z którymi nie mamy okazji spotykać się na co dzień. To właśnie w takich momentach zauważamy m.in. „jak dzieci urosły”. Nasze pociechy z pewnością zostaną pozytywnie odebrane oraz zapamiętane jeśli ich dobre wychowanie dopełni odpowiedni strój, podkreślający wyjątkowość chwili. Przy wyborze garderoby dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na jakość jak i jednocześnie wygodę użytkowania. Powyższą filozofię wyznaje marka LittleDress.pl - dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim córkom elitarny styl życia. Zawsze należy pamiętać aby ubranie dziecka było dokładnie wyprasowane a buciki czyste.


Rodzic jest wzorem

Skuteczna nauka zasad poprawnej etykiety nie będzie oznaczać długiej pracy jeśli będą one naturalnym przyzwyczajeniem wszystkich domowników. Nieodpowiednim zachowaniem jest używanie wulgaryzmów przy dziecku, dodatkowo należy uprzedzić dziecko, że gdy inni w jego otoczeniu przeklinają to jest to niegrzeczne i nie można takich zachowań akceptować ani powielać. Niedopuszczalne jest również wyrażanie negatywnych opinii na temat innych ludzi. Mile widziane są wyłącznie komentarze i uwagi nacechowane pozytywnie. Dziecko, które jest dobrze wychowane i stosuje poprawną etykietę będzie łatwiej nawiązywało kontakty międzyludzkie oraz trwałe przyjaźnie a inni będą mieć o nim dobre zdanie. Świetną motywacją dla dziecka są nagrody - chwalmy dziecko za każdym razem, kiedy używa reguł savoir vivre, nawet tych najbardziej podstawowych. Zapamiętajmy - nie możemy wymagać dobrego zachowania od dzieci, jeżeli my - rodzice, sami nie dajemy dobrego przykładu. A więc, jak to w życiu, stosowanie dobrych manier należy rozpocząć od siebie samego! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl